Sohbet Sayfası 6


Değerli Canlar özümüz Fakiri Fukara olarak, Sohbete katılmak üzere olan tüm kardeşlerimi Allahın huzurunda selam'lıyorum.

Sohbet derin bir olaydır, içimizdekini dışarı vurma olayıdır, Sohbet olmayan yerlerde ilk Nefsin ve Şeytan'ın çemberinde dolaşmak gibi olur. Doğruları, Adaleti, Birliği, Yanlışı ve Yol erkanını konuşmak yüçe Allah'ın yanımız'da olması demektir ve bir hayat İbadeti sayılmaktadır.

Bu üç ölçümlü Deryamızda (Dünüya'da), Şeyhtanın çirit oyndığı alanda tüm İnsanlığı Ehlibeyt'in Sancağın ve son kurtuluş İslam- bayrağın altında, Ehlibey'tin doğruluğunda birleşmsidir.
Yazan: Erdal
Tarih: Pazar günü, 19.08.2012, saat 11:30

Selamlar
Babam ben çocukken bizim çarekanli oldugumuzu söylerdi ve daha sonra avrupaya çiktiktiktan sonra aile  soyumuzla ilgili daha genis bir arastirma yaptim.çarekan aile birligiyle iliskiye geçtim ve babamla görüsmelerini sagladiktan sonra çarekanli oldugum konusunda bir netlik yakalayabildim.Fakat çarekan aile birligi nin söylediklerini babaminki ile kiyasladigimda çok farkli sonuçlar ortaya çkti.Carekan aile birligi l olaya sol  ideolejik olarak baktiklarindan dolayi birçok kelime kargasasi oldugunu farketim.Babam bizlerin ehlibeyt soyundan geldigimizi ve atalariizin pirlik te yaptiklarini  Pir keko isminden ve dedelerimiz oldugunu anlatiyordu.Babamin söyledikleriyle sitenizdeki birçok tarihi yazi çok daha uyumlu ve dier carekan aile birligi gibi birlikteliklerin yazdiklari ile hiç bir uyum göstermektedir.Ben ailemi ve atalarimi arastiran birisi olarak sizlerinde bu konuda degerli görüslerinizi almak istiyorum.
Sevgiyle kalin
ErdalCevap:


Değerli Erdal can

Çarerkanlar için Çarekan, Çarekli, Çarikiyan, Çerikli ve lehçeyere göre isimler deyişmiştir ve o şekilde söylenmiştir ve Çar-erkan anlamı olarakta dört hakk yolun direği veya dört erkan yolun direği ve bu yolu takip eden evliyalar ve Mürşidler büyük bir yükün altına girmekteler, çünkü Allah'ı Tala Pir Baba İlyas'a ve oğullarına bu yolu nasıl nasib etmiş ise de amcaoğulları olan Haçı Bektaşi Veli ve Seyit Mahmut Hayrani' de onlarda Ehlibeyt yolun yükün altına girerek bugüne kadar getirmişlerdir.Aleviliğin bütün temeleri anadoluda Pir Baba İlyas – Haçı Bektaşi Veli – Seyyit Mahmut Hayrani üzerinden oluşan Ehlibeyt yolu , 12 İmamlar ve İmam Çafer hakikatından giden nurlu yoldan hakk ve adaleti ve paylaşımçı yoldan, bir paylaşımçı toplum oluşturmak ve nefs mücadelsinde dik duran hakikat devrimine doğru giden ve 1240 yıllından itibaren başlayan bu 3 büyük Hakk Dergah ve Ocağ'lar hareketi şunlardır:

3 Büyük Hakk Aşiretleri bu bölgelerde halk hareketlerine başlatmışlardır.
                      Mücadele sabır, bilgi ve itikat ister.
                      Mürşidine bağlanmak ister.
Değerli Erdal can Çarerkan Aşiretin birçok kolları vardır onu da bir şablon olarak anlatmaya çalışıcam.
Bu şablon içerisinde Erdal can hangi koldan olursan ol, sen Çarerkan'lısın.

Değerli Can biz Ağalık sistemine karşıyız nasılki Pir Baba İlyas Horasani karşı ise bizde öyle karşıyız, aynı  Pir Baba İlyas Horasani'nin Çarerkan oğulları olduğu gibi.

Çar-erkan Dergah'ı , Pir Baba İlyas Horasan'ın kurduğu Mesudiye Dergah'ın devamı dır.

Değerli Erdal can daha bu konu ile ilgili soruların varsa, veya bizim eksik bıraktığımız yer varsa  bu konuda bize yardımcı ola  bilirsin.

Yazan: Fakiri-Fukara

__________________________________________________________
Yazan:   Ali Rıza Aktaş
  Tarih:   Sali günü, 14.08.2012, saat 14:22


YAZMIŞ OLDUĞUNUZ YAZILAR SİZİN SADECE KİŞİSEL DÜŞÜNCELERİNİZDEN İBARET. GERÇEĞİ YANSITMAMASI BİR KENARA BU SİTEYİ ALEVİLERE MAL ETTİĞİNİZ GERÇEĞİ DE ÇOK ACI. BU İSMİN ALTINDA NE HALTLAR KARIŞTIRMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ. BU SİTENİN KURUCUSU VE KİMLİĞİ BELİRSİZ KALEMLERİ UMARIM CAHİL KÖR KARANLIK İNSANLARIN BİLİNÇLERİNDE GERİ DÖNDÜRÜLEMEZ YARALAR AÇMIYORDUR.
YAZIKLAR OLSUN YAZDIKLARINIZ ALEVİLERİN EHLİBEYT SOYU OLAN BİZLERİN DÜŞÜNCELERİNİ HİÇ YANSITMIYOR.

Cevap:


Sayın Ali Rıza bey!

Sizin yazmış olduğunuz yazıda ançak sizi bağlıyan düşüncelerinizden ibarettir getirmiş oldugunuz önyargılar, kin ve öfkenin Hiçbir şekilde topluma bir faydası yoktur, bilinçli bir şekilde kalkıp bize gerçekten önyargısız fikirlerinizi ve bilginizi aktarsaydınız, hem biz sizden birşeyler öğrenirdik ve toplumada güzel bir örnek olurdunuz.
Bir yerde size hak veriyorum Can Ali Rıza, evet bu Siteyi Alevi toplumu sevmeye, bilgi almaya ve kendisini bu site ile özdeleşmeye ve sadece bu değil dergah ile bütünleşmeye başlamıştır.

Değerli Ali Rıza can senin de kalbinde Allah'ın nuru (enerjisi) var, sana karşı nasıl kin ve öfke ile olabiliriz mümkünatı varmı, biz sana yalnız bunu önere biliriz, İmam Cafer Buruğunu okuyun ve orda ne anlatmaktadır bunu öğrenin:

Diyorki Allah'ı Tala, ben Hiçbir yere sığmam ama Adem'in kalbine sığarım onun için Adem'in karşı seçde edin meleklere demiştir , ve biz ordada görüyoruzki Azazil (İblis) Yüce Hüdaah 7 kez İblisi uyarmasına rağmen Adem'in karşısında bırakın seçdeye gitmesini, saygıyı bile göstermemiştir.

Ali Rıza can biz sana karşı saygısız olmak istemiyoruz ama bu şekilde bize karşı kin ve öfkeni dökersen, kendine zarar verirsin ve İblisin ağına balık olur kurtulamazsın.

'BU İSMİN ALTINDA NE HALTLAR KARIŞTIRMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ', Ali Rıza can böyle bir ifade ile bize sormaya çalışıyor, bir yanda kendisi çaresiz bir şekilde paniğe düşmüş, batan bir geminin çalişanına veya kabadayısına benziyor ve kendisinin de batacağı korkusu ile bizden bir cevap bekliyor ? Evet kork Ali Rıza can, çünkü biz Ehlibeyt yolunda dünya halklarıyla Hakikat yolunda bütünleşmeye doğru ve bütün Peygamberlerin özlemiş olduğu Hakikat Çağ'ına doğru gitmek üzereyiz, onun için sadeçe sen değil senin Kaptanın'da korkuyor.

Ali Rıza Can, bu Sitenin kurucus Mürşidi Kamil ve kendisi Fakiri-Fukara'dır halkların hizmetçisi ve sömürenlerin ve hak yiyenlerinde korkulu rüyasıdır.

Senin o 'CAHİL KÖR KARANLIK İNSANLAR' olarak tamamladığın insanlar Maneviyete, Adalete ve Hakk' ın sevgisine suzamış olan devrimci muhib taliblerimizdir.

Kim bu bilgi zem,zem suyundan içti ise, Hakk'ın yolunda aşk ile vaz geçilmez bir yola girmiştir, çünkü paylaşımçı bir toplum yaratılaması için Hakk'ın ' dört kapı kırk makam ' eğitimine talib olmuş ve uygulamasına kendisini irşad ederek Mürşidi ile beraber Hakk yoluna girmişlerdir, göryorsunki kendileri kör, cahil ve karanlık insanlar olmadığını ve inşallah sende kendi karanlığından çıkarak bu nurlu canları inşallah görürsün.

' YAZIKLAR OLSUN YAZDIKLARINIZ ALEVİLERİN EHLİBEYT SOYU OLAN BİZLERİN DÜŞÜNCELERİNİ HİÇ YANSITMIYOR. '

Ali Rıza can bir kere sen Alevi değilsin, fazla kendini yorma ve Alevilerin Ehlibeyt soyu diyilmez bu şekilde Aleviler bu terimleri kulanmaz, çünkü Aleviler Ehlibeyt'e bağlı ve talib dir, yani Hakk yoluna bağlı olan öğrençilerdir ve Ehlibeyt soyu olan biz Seyyit'ler evladı Resul olarak bilinir.

Alevi demek Ehlibeyt'e bağlı olan Talib toplumuna denir!
Ehlibeyt Soyuna bağlı olan Hz. Hasan'dan gelene, Şerif ve Hz. Hüseyin'den gelene Seyyit denir!

Daha derine gitmek istemiyorum, çünkü Ali Rıza can kalbimizi kırmak istiyorsun ama kıramasın, çünkü sana biz açıyoruz ve “ ş e y t a n ı n      t u z a ğ ı n a    d ü ş m e “   diyoruz ve "YAZIKLAR OLSUN" diyorsun bize, gerçek bir Alevi bu iki kelimeyi kulanmaz ve Seyyitlerde hiç kulanmaz, çünkü bu bir küfürdür ve onun yerine madem biz yanlışız, o zaman sen bize doğru olan Aleviliği öğret ve o zaman anlat bize ve deki böyle, böyle, böyle...... söyle , gerçekten doğru isen bizde senden bir şeyler öğrenirdik ' belki '.

Ne yaziki bunu uygulamadın,  başka can dostlarımız bu yazımızı okur ve bizlerle gerçek sohbet'e girer ve bundan da bir ibret alıp ders çıkarırlar inşallah.       Yazan: Fakiri-Fukara


__________________________________________________________